Miasto PuszczykowoMiasto w liczbach (2017):
Typ gminy miejska
Powierzchnia 16 km2
Liczba mieszkańców 9 693
Gęstość zaludnienia 591 osób/km2
Dochody gminy ogółem 46 345 465 zł
Dochody gminy na mieszkańca 4 777 zł
Liczba podmiotów gospodarczych 1 985
Liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców 205
Puszczykowo

Puszczykowo jest najmłodszym i najbardziej zielonym miastem w Metropolii Poznań. Położone nad Wartą, w otoczeniu lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego jest jednym z bardziej malowniczych i atrakcyjnych turystycznie miejscowość w okolicy Poznania. Nie może więc dziwić, że leżące niedaleko Poznania Puszczykowo na miejsce swojego zamieszkania wybierały tak znane osoby, jak Arkady Fiedler czy Cyryl Ratajski.

O atrakcyjności Puszczykowa w dużej mierze stanowi jego usytuowanie i walory środowiskowe. Połowę powierzchni Puszczykowa zajmują lasy, w większości znajdujące się w obrębie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Od drugiej połowy XIX w. Puszczykowo stało się miejscem wypoczynku mieszkańców Poznania. Powstawały tu pensjonaty, restauracje oraz podmiejskie rezydencje. Rozproszona zabudowa willowa sprawiła, że Puszczykowo nabrało niepowtarzalnego w skali Metropolii charakteru miasta-ogrodu, który zachował się do dziś.

Współczesne Puszczykowo nadal pełni przede wszystkim funkcję rezydencjalną oraz turystyczną jako brama do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Otoczenie lasów i nieduża powierzchnia miasta sprawiają, że możliwości wprowadzenia nowej zabudowy są tutaj ograniczone.

Pomimo niewielkiej powierzchni Puszczykowo ma aż dwie stacje kolejowe, które są interesującym przykładem drewnianej architektury dworcowej.

Czy wiesz, że?

W okresie międzywojennym ruch wycieczkowy w Puszczykowie był w niedziele i święta tak duży, że pociągi z poznańskiego Dworca Letniego (dla których zbudowano dodatkowy tor) kursowały co 10 minut.

W Puszczykowie znajduje się Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera (1894-1985), poświęcone życiu i twórczości tego słynnego pisarza i podróżnika.

Zobacz także:
www.puszczykowo.pl ›


Aktualności

Puszczykowo - zdjęcie numer 1.
Puszczykowo - zdjęcie numer 2.
Puszczykowo - zdjęcie numer 3.
Puszczykowo - zdjęcie numer 4.
Puszczykowo - zdjęcie numer 5.
Puszczykowo - zdjęcie numer 6.
Puszczykowo - zdjęcie numer 7.
Puszczykowo - zdjęcie numer 8.
Puszczykowo - zdjęcie numer 9.
Puszczykowo - zdjęcie numer 10.