Powiat poznańskiPowiat w liczbach (2017):
Powierzchnia 1 900 km2
Liczba mieszkańców 381 630
Gęstość zaludnienia 201 osób/m2
Dochody powiatu ogółem 1 850 921 856 zł
Dochody powiatu na mieszkańca 4 902 zł
Liczba podmiotów gospodarczych 59 130
Liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców 155
Powiat poznański

Powiat Poznański jest jednostką administracyjną o kilkusetletniej tradycji, choć w obecnym kształcie i charakterze powołany został stosunkowo niedawno – 1 stycznia 1999 roku. Jest to najludniejszy i jeden z największych powierzchniowo powiatów ziemskich w kraju. Pod względem potencjału gospodarczego, mierzonego wielkością PKB na jednego mieszkańca, jest on jednym z liderów wśród tego typu jednostek terytorialnych w Polsce.

Strukturę administracyjną powiatu poznańskiego tworzy 17 gmin – jednostek lokalnych, w tym 2 gminy miejskie (Puszczykowo i Luboń), 7 gmin wiejskich (Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Rokietnica, Suchy Las, Tarnowo Podgórne) i 8 gmin miejsko-wiejskich (Buk, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Stęszew, Swarzędz). Powiat Poznański jest jednym z 46 polskich powiatów, które swoją siedzibę mają poza własnym obszarem tzn. w sąsiednich miastach mających prawa powiatu.

Do zakresu działania samorządu powiatowego należą m.in. sprawy edukacji publicznej, promocji i ochrony zdrowia, pomocy społecznej, dróg publicznych, ochrony środowiska i przyrody, porządku publicznego i bezpieczeństwa, przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy.

Czy wiesz, że?

Poznański „pierścień”. Koncentryczny układ złożony z powiatu grodzkiego – Poznania i okalającego go powiatu ziemskiego poznańskiego stanowi ewenement wśród krajowych aglomeracji. Podział terytorialno-administracyjny wokół innych dużych polskich miast ma układ sektorowy, gdzie miasto centralne graniczy z kilkoma powiatami ziemskimi ( np. Warszawa – 7 przyległych powiatów, Szczecin – 4, Łódź i Wrocław – po 3 powiaty). Układ pierścieniowy jest niewątpliwie korzystny z punktu widzenia integracji zarządzania w Metropolii Poznań.

Zobacz także:
www.powiat.poznan.pl ›


Aktualności