Miasto i Gmina KostrzynGmina w liczbach (2017):
Typ gminy miejsko-wiejska
Powierzchnia 155 km2
Liczba mieszkańców 18 095
      miasto 9 711
      obszar wiejski 8 384
Gęstość zaludnienia 117 osób/km2
      miasto 62 osób/km2
      obszar wiejski 54 osób/km2
Liczba sołectw 21
Dochody gminy ogółem 69 182 358 zł
Dochody gminy na mieszkańca 3 838 zł
Liczba podmiotów gospodarczych 2 122
Liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców 117
Kostrzyn

Gmina Kostrzyn uniknęła jak dotąd intensywnej suburbanizacji, a o jej charakterze i atrakcyjności przesądzają zabytkowe pałace i kościoły oraz słynna stadnina koni w Iwnie. Przyszłość Kostrzyna w dużej mierze wiąże się z nową wschodnią obwodnicą Poznania, stanowiącą fragment drogi ekspresowej nr 5. Dzięki temu połączeniu Kostrzyn stał się jedną z najlepiej skomunikowanych gmin, nie tylko w skali Metropolii, ale i całego regionu. Wiedzą o tym przedsiębiorcy, którzy już teraz lokalizują swoje firmy w kostrzyńskiej strefie aktywizacji gospodarczej.

Położenie w drugim pierścieniu gmin wokół Poznania dotąd chroniło miasto i gminę Kostrzyn przed intensywną i chaotyczną suburbanizacją. Zachowała ona w dużej mierze rolniczy charakter i krajobraz kulturowy wielkopolskiej wsi. Grunty orne stanowią blisko 80% powierzchni jednostki terytorialnej. Największym wyzwaniem dla gminy na najbliższe lata będzie pogodzenie ochrony tych istotnych wartości z przewidywalnym dynamicznym rozwojem gospodarczym.

Czy wiesz, że?

Do najcenniejszych zabytków gminy należą drewniane i szachulcowe wiejskie kościoły a także Rynek w Kostrzynie, który zachował średniowieczny układ urbanistyczny.

Zobacz także:
www.kostrzyn.wlkp.pl ›


Aktualności