Gmina RokietnicaGmina w liczbach (2017):
Typ gminy wiejska
Powierzchnia 79 km2
Liczba mieszkańców 16 905
Gęstość zaludnienia 213 osób/km2
Liczba sołectw 10
Dochody gminy ogółem 67 455 425 zł
Dochody gminy na mieszkańca 4 066 zł
Liczba podmiotów gospodarczych 2 638
Liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców 156
Rokietnica

Gmina Rokietnica jest przykładem wyjątkowo intensywnej suburbanizacji. Dotychczasowe pola uprawne coraz częściej zamieniają się w nowe osiedla mieszkaniowe. Przyrodniczym wyróżnikiem gminy pozostaje malownicza dolina Samicy Kierskiej, będąca częścią sieci Natura 2000. O indywidualnym charakterze gminy decydują nietypowe obiekty i wydarzenia takie jak m.in. pełnowymiarowe pola golfowe oraz impreza plenerowa „Rokietnicki rumpuć”.

W ostatnich latach odnotowano znaczący wzrost liczby mieszkańców, szczególnie w południowej części gminy, ze względu na dynamiczną migrację ludności z terenu Poznania. Powstały liczne osiedla deweloperskie oraz domy jednorodzinne. Zmiany demograficzne i urbanistyczne wpłynęły na konieczność podjęcia szerokich inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej oraz komunikacyjnej.

Jednym z ważniejszych szlaków transportowych w gminie jest przebiegająca przez jej zachodnią część droga wojewódzka nr 184 Poznań-Szamotuły. Położenie komunikacyjne gminy poprawiło się jednak zdecydowanie po oddaniu do użytku zachodniej obwodnicy Poznania w ciągu drogi ekspresowej S11 z węzłami w Rokietnicy i Kobylnikach. Rozwój gospodarczy gminy nabierze z pewnością jeszcze większej dynamiki po zakończeniu modernizacji linii kolejowej Poznań-Szczecin.

Czy wiesz, że?

Najbardziej znana cykliczna impreza plenerowa w gminie Rokietnica odbywa się w pierwszą sobotę września pod hasłem „Rokietnica zaprasza Wielkopolan na rumpuć”. Jej celem jest propagowanie wielkopolskich tradycji, zwyczajów i folkloru, a centralne miejsce zajmuje wielki 1600-litrowy garnek „rumpucia” czyli gęstej zupy jarzynowej z kapustą, ziemniakami i wędzonką, którą może nasycić się każdy uczestnik biesiady.

Zobacz także:
www.rokietnica.pl ›


Aktualności