Teren zieleni przy ul. Burszty w Poznaniu już cieszy mieszkańców
Wierzbaza, ścieżka sensoryczna, naturalny plac zabaw i leżaki do wypoczynku na świeżym powietrzu to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na mieszkańców korzystających z terenu zieloni przy ul. Burszty na poznańskim Świerczewie. Teren zieleni przyjazny dla dzieci i dorosłych, wyposażony w infrastrukturę sprzyjającą adaptacji do zmian klimatu zmienił swoje oblicze dzięki realizacji projektu pt. „Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań – Etap I”. Rolę lidera przedsięwzięcia pełni Metropolia Poznań a Miasto Poznań jest partnerem odpowiedzialnym za realizację zadania. Projekt jest elementem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) realizowanych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania.
Istniejący teren zieleni nieurządzonej został częściowo przekształcony w teren rekreacyjny, dodano trasy komunikacji pieszej oraz elementy lokalnej retencji. Nowe zagospodarowanie terenu to także wprowadzenie atrakcji dla dzieci. W środkowej części powstała strefa zabaw dla dzieci wkomponowana w istniejącą zieleń tzw. naturalny plac zabaw. Mamy tu więc zestawy zabawowe z drewnianych bali, elementy ścieżki sensorycznej a także wierzbazę – czyli naturalną altankę z wierzbowych gałęzi.
Dla dorosłych i seniorów mamy do dyspozycji liczne ławki oraz leżaki z katalogu mebli miejskich – można więc nie tylko odpocząć, ale i zażyć nieco słońca w ciepły wiosenny dzień.
Aby zatrzymać jak największą ilość deszczówki w terenie zaplanowano rowy i niecki infiltracyjne w miejscach największego spływu terenu. Teren zachował swoje walory przyrodnicze. Dodatkowo miejsca dzikie, w tym potencjalne siedliska ptaków i zwierząt, nadal są mniej dostępne. Teren został zasilony w dodatkowe ilości wody, co zapewnia wsparcie istniejącym siedliskom roślinnym.
Projekt zintegrowany pt. „Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań – Etap I” jest współfinansowany ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) w ramach ZIntegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Głównym celem Projektu jest wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi. Celem przedsięwzięcia jest także zwiększenie odporności poprzez ochronę zasobów wodnych na terenie gmin Metropolii Poznań oraz rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury, skutkujące zmniejszeniem zagrożenia powodzią i suszą.
Fotografie: Stowarzyszenie Metropolia Poznań