Koordynatorzy ZIT o przygotowaniu projektów zintegrowanych
Podczas spotkania wraz dyskutowano o przygotowaniu projektów ZIT w ramach IV etapu projektów zintegrowanych z obszarów: adaptacji do zmian klimatu, zrównoważonej mobilności miejskiej.
Planowane przedsięwzięcia ZIT będą miały formułę dwóch projektów zintegrowanych realizowanych w partnerstwie przez aż 15 samorządów z terenu Metropolii Poznań, która będzie pełnić rolę lidera obu z nich.
Więcej zieleni i lepsza odporność na zmiany klimatu
W ramach IV etapu projektu KLIMAT samorządy zajmą się zagospodarowaniem terenów zieleni, budową parków kieszonkowych, stworzeniem ekoprzystanków, odbetonowaniem terenów przyszkolnych i stworzeniem ogrodów deszczowych oraz małą retencją.
Wygodniejsze podróżowanie po Metropolii
Z kolei projekt MOBILNOŚĆ w ramach IV etapu obejmie budowę węzłów i punktów przesiadkowych z parkingami Park&Ride, modernizację infrastruktury transportu publicznego oraz budowę sieci tras rowerowych i pieszo-rowerowych wraz z parkingami Bike&Ride.
Wspólne przygotowania do naborów
Realizacja tak dużych projektów wymaga dobrej współpracy wszystkich partnerów. Dlatego podczas spotkania rozmawiano o przygotowaniu dokumentacji, harmonogramie działań oraz zasadach współpracy pomiędzy samorządami.
Jednym z ważnych tematów była także unijna zasada DNSH („Nie czyń poważnych szkód"), która zakłada, że planowane inwestycje nie mogą negatywnie wpływać na środowisko, w tym na cenne tereny przyrodnicze i obszary podmokłe.
Celem prowadzonych przygotowań jest złożenie jesienią tego roku kompleksowych wniosków o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału ZIT w Metropolii Poznań", finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021–2027 (FEW 2021+).
____
#FunduszeEuropejskie
#FunduszeUE
#FEW







