Nowe FLIRT-y na torach. Inwestycja w komfort i rozwój kolei w Wielkopolsce
Nowe pojazdy będą obsługiwać połączenia regionalne realizowane przez Koleje Wielkopolskie, które pełnią funkcję głównego operatora połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. To jedna z największych inwestycji w rozwój transportu kolejowego w regionie, która ma poprawić komfort podróżowania oraz zwiększyć atrakcyjność kolei jako codziennego środka transportu mieszkańców Metropolii Poznań i całej Wielkopolski.
- Nowy tabor to dla nas nie tylko kolejny zakup, ale przede wszystkim inwestycja w rozwój regionalnej kolei. Dzięki nowoczesnym pojazdom będziemy mogli jeszcze lepiej odpowiadać na rosnące potrzeby pasażerów i rozwijać siatkę połączeń w całej Wielkopolsce – podkreśla Marek Nitkowski, prezes zarządu spółki Koleje Wielkopolskie.
FLIRT-y sprawdzone w całej Europie
FLIRT-y to jedne z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów regionalnych w Europie. Producent sprzedał już ponad 3000 takich pojazdów w 24 krajach. Pociągi cenione są za komfort podróży oraz znane są z niezawodności oraz energooszczędności. Dzięki lekkiej, aluminiowej konstrukcji zużywają mniej energii niż tradycyjne składy stalowe, co ma szczególne znaczenie dla regionów inwestujących w zrównoważony transport publiczny.
-Przetarg opierał się na trzech podstawowych kryteriach: cenie, terminie realizacji i masie pociągów. Oferta Stadler Polska okazała się najbardziej atrakcyjna. To dla nas pewna nowość, bo dotychczas eksploatowaliśmy głównie pociągi produkcji firmy PESA. Pociągi Stadlera jeżdżą już w kilku polskich regionach, a teraz będą również w Wielkopolsce – podkreślił wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
Komfort i bezpieczeństwo pasażerów
Wielkopolskie FLIRT-y zostaną wyposażone m.in. w m.in:klimatyzację, gniazdka do ładowania urządzeń mobilnych, internet bezprzewodowy, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, przestrzenie na rowery, defibrylatory oraz interkom alarmowy.
Każdy skład pomieści do 632 pasażerów, w tym 250 pasażerów na miejscach siedzących i będzie mógł rozwijać prędkość do 160 km/h. Pojazdy będą wyposażone również w europejski system sterowania ruchem kolejowym ETCS poziomu 2, zwiększający bezpieczeństwo podróży.
Kolej coraz popularniejsza w Wielkopolsce
Nowe jednostki mają w przyszłości obsługiwać połączenia z Poznania w kierunku: Zbąszynka, Gniezna, Kalisza, Krzyża, Piły, Rawicza i Kutna.
- Wielkopolanie coraz chętniej wybierają kolej jako codzienny środek transportu. Nowe pociągi pozwolą nam utrzymać wysoką jakość usług, zwiększyć częstotliwość kursów i oferować jeszcze bardziej komfortowe podróże – zaznaczają przedstawiciele przewoźnika.
Rozbudowa floty przełoży się na większą liczbę połączeń, poprawę punktualności oraz wyższy standard podróży. Inwestycja wpisuje się również w działania na rzecz zrównoważonej mobilności i ograniczania ruchu samochodowego.
Zródło: Metropolia Poznań/Koleje Wielkopolskie
Foto: Koleje Wielkopolskie








