06/07/2026, 12:20

Marketing samorządowy w praktyce. Spotkanie sieciujące dotyczące promocji w Metropolii Poznań

Zdjęcie przedstawia widok prezentującego mężczyzny oraz uczestników spotkania.
Jak skutecznie komunikować działania samorządów, budować zaangażowanie mieszkańców i odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie marketingu? O tych wyzwaniach rozmawiali przedstawiciele gmin Metropolii Poznań podczas spotkania sieciującego dotyczącego promocji. Wydarzenie stało się przestrzenią do wymiany doświadczeń, poznania dobrych praktyk i wspólnego poszukiwania rozwiązań wspierających nowoczesną komunikację samorządową.
Marketing i promocja to dziś znacznie więcej niż informowanie o realizowanych inwestycjach czy wydarzeniach. To również budowanie relacji z mieszkańcami, prowadzenie dialogu w mediach społecznościowych, reagowanie na sytuacje kryzysowe oraz tworzenie wiarygodnego wizerunku samorządu. Właśnie wokół tych zagadnień koncentrowało się spotkanie sieciujące dla osób odpowiedzialnych za komunikację i promocję w jednostkach samorządu terytorialnego Metropolii Poznań. 

Wspólne wyzwania i inspiracje

Otwierająca spotkanie Anna Aleksandrzak, dyrektorka Biura Metropolii Poznań podkreśliła znaczenie współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji dotyczącej realizowanych działań oraz projektów - wśród nich znalazły się m.in.: "Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań", "Zrównoważona mobilność miejska w Metropolii Poznań" oraz "Co zrobić z tym deszczem?".

Z kolei Michał Rzeźnik, specjalista ds. komunikacji, przybliżył funkcjonowanie kanałów Metropolii Poznań w mediach społecznościowych oraz strony internetowej organizacji. Wspomniał również o projekcie IT Fitness Test, który zawitał w tym roku do metropolitalnych samorządów, rozszerzając swoją skalę działania poza Poznań.

Istotnym elementem programu była również dyskusja dotycząca wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się osoby odpowiedzialne za promocję w gminach. Rozmawiano m.in. o skutecznym docieraniu do różnych grup odbiorców, wykorzystaniu nowych kanałów komunikacji, prowadzeniu działań w mediach społecznościowych oraz znaczeniu autentyczności i konsekwencji w budowaniu marki samorządu.

Praktyczne warsztaty i wymiana doświadczeń

Drugą część wydarzenia poświęcono pracy warsztatowej. Uczestnicy, podzieleni na grupy, wspólnie analizowali wyzwania komunikacyjne i wypracowywali propozycje działań, które mogą zostać wykorzystane w codziennej pracy urzędów.

Warsztaty były okazją nie tylko do wymiany dobrych praktyk, ale także do poznania perspektywy przedstawicieli innych samorządów. Dzięki temu uczestnicy mogli skonfrontować własne doświadczenia z rozwiązaniami stosowanymi w innych gminach  orazzainspirować się nowymi pomysłami na prowadzenie działań promocyjnych. 


Współpraca, która wzmacnia komunikację

W programie nie zabrakło również inspirujących wystąpień prezentujących dobre praktyki z obszaru komunikacji samorządowej. Magdalena Witkowska z Urzędu Gminy Czerwonak opowiedziała o kampanii społecznej „Głowa nie arbuz, lepiej niech nie pęka?”, poświęconej bezpieczeństwu na drogach rowerowych i promującej noszenie kasków przez dzieci i młodzież poruszające się na rowerach oraz hulajnogach.

Natomiast Błażej Jeliński z Biura Prasowego i Nowych Mediów, Urzędu Miasta Poznania, przybliżył mechanizmy rządzące komunikacją w mediach społecznościowych, zwracając uwagę na wyzwania związane z tworzeniem wartościowych treści w erze algorytmów.

Spotkanie było także okazją do wymiany informacji o inicjatywach realizowanych przez gminy Metropolii Poznań. Jedną z nich jest XVI Światowy Zjazd Gośliniaków, który odbędzie się 25 lipca 2026 roku w Murowanej Goślinie pod hasłem „Śniadanie wspomnień”. Organizatorzy zachęcili przedstawicieli samorządów do wsparcia promocji wydarzenia i pomocy w dotarciu do dawnych mieszkańców gminy, mieszkających obecnie w różnych częściach Polski i za granicą.


Skuteczna komunikacja samorządowa opiera się nie tylko na znajomości narzędzi marketingowych, ale również na współpracy i wzajemnym uczeniu się od siebie. Tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń pozwala lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców i wspólnie rozwijać standardy komunikacji w Metropolii Poznań.
 

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału ZIT w Metropolii Poznań”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. 

____

#FunduszeEuropejskie

#FunduszeUE

#FEW



Czekamy na Ciebie
Przyjdź:
Biuro Stowarzyszenia
ul. Kościelna 37
60-537 Poznań
Zadzwoń:
+48 797 795 536
Napisz:
biuro@metropoliapoznan.pl
Go to top