DziałaMY! Program rozwoju edukacji obywatelskiej w Metropolii Poznań
Cele projektu
Celem projektu realizowanego w latach 2019-2020 był wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz zwiększenie zaangażowania osób młodych w sprawy publiczne w samorządach Metropolii Poznań.
W ramach projektu w 25 placówkach zostały stworzone Szkolne Kluby Młodego Obywatela, w których zrealizowany był program edukacyjny kształtujący młodzież odpowiedzialną obywatelsko i społecznie, uważną na otoczenie, respektującą prawa innych i chętnie angażującą się w wolontariat.
Warsztaty w ramach projektu
W każdej z 25 szkół przewidziany był udział uczniów oraz nauczycieli w cyklu warsztatów przygotowujących do działań Szkolnych Klubów Młodego Obywatela (SKMO).
- WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI – w zakresie pełnienia funkcji opiekuna SKMO.
- WARSZTATY DLA UCZNIÓW I UCZENNIC – cykl warsztatów przybliżających tematykę społeczno-obywatelską w każdej ze szkół:
- warsztaty przygotowujące do tworzenia własnych projektów obywatelskich
- warsztaty przygotowujące do zorganizowania szkolnego budżetu obywatelskiego
- warsztaty na temat starości z wykorzystaniem kombinezonu starości
- warsztaty na temat niepełnosprawności z wykorzystaniem wózka inwalidzkiego
Działania Szkolnych Klubów Młodego Obywatela
Każdy Klub zrealizował trzy zróżnicowane inicjatywy społeczno-obywatelskie, dzięki czemu młodzież mogła sprawdzić się w kilku sytuacjach, rozwijając kreatywność i pomysłowość oraz budując zgranie i wszechstronność zespołu.
Każdy z zespołów miał do zrealizowania następujące działania:
- ZORGANIZOWANIE SZKOLNEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO (SBO) - Młodzież zorganizowała jedną edycję SBO. Uczniowie danej szkoły zgłaszali pomysły i wybrali w głosowaniu projekt, który został wdrożony w szkole (np. zakup produktu istotnego dla społeczności szkolnej, zorganizowanie ciekawego wydarzenia w szkole).
- ZORGANIZOWANIE INICJATYWY WOLONTARIACKIEJ NA RZECZ OSÓB STARSZYCH LUB OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI - Do zadania młodzi zostali przygotowani podczas warsztatów nt. niepełnosprawności, starości i tworzenia projektów.
- ORGANIZACJA INICJATYWY SPOŁECZNEJ/OBYWATELSKIEJ NA RZECZ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI - Forma i rodzaj inicjatywy zależał od pomysłu młodzieży.
Portal "DziałaMY!", poradniki i szkolenia dla samorządowców
Projekt to nie tylko działania w szkołach, ale także:
- Uruchomienie strony projektu "DziałaMY!" wspierającej działania Szkolych Klubów Młodego Obywatela. Strona zostanie uruchomiona poprzez stworzenie nowych funkcjonalności portalu konsultacji społecznych www.konsultacje.metropoliapoznan.pl
- Przygotowanie publikacji – poradników:
- „Jak napisać projekt do budżetu obywatelskiego”
- „Jak zorganizować szkolne budżety obywatelskie”
- „Tworzenie młodzieżowych inicjatyw społecznych”
- „Efektywne konsultacje społeczne dla młodzieży”
- Zorganizowanie szkoleń dla samorządowców z terenu Metropolii Poznań - podczas tych wydarzeń eksperci pomogą planować bardziej atrakcyjne dla młodych konsultacje społeczne i budżety obywatelskie.
Miejsce realizacji projektu
Projekt objał obszar Metropolii Poznań, czyli terytorium 22 miast i gmin zamieszkałe przez ponad 1 mln obywateli:
- Miasto i Gmina Buk
- Gmina Czerwonak
- Gmina Dopiewo
- Gmina Kleszczewo
- Gmina Komorniki
- Miasto i Gmina Kostrzyn
- Miasto i Gmina Kórnik
- Miasto Luboń
- Miasto i Gmina Mosina
- Miasto i Gmina Murowana Goślina
- Miasto i Gmina Oborniki
- Miasto i Gmina Pobiedziska
- Miasto Poznań
- Miasto Puszczykowo
- Gmina Rokietnica
- Miasto i Gmina Skoki
- Miasto i Gmina Stęszew
- Gmina Suchy Las
- Miasto i Gmina Swarzędz
- Miasto i Gmina Szamotuły
- Miasto i Gmina Śrem
- Gmina Tarnowo Podgórne
Finansowanie projektu
Projekt pt. "DziałaMY! Program rozwoju edukacji obywatelskiej w Metropolii Poznań" był finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Realizatorzy projektu
Stowarzyszenie Metropolia Poznań powstało w 2011 roku. W skład SMP wchodzą 23 jednostki samorządu terytorialnego, w tym: Miasto Poznań, Powiat Poznański, 17 gmin Powiatu Poznańskiego oraz cztery gminy z powiatów ościennych. Głównym celem SMP jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz ochrona wspólnych interesów członków stowarzyszenia, w szczególności wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego oraz współpracy samorządów w tym zakresie. Stowarzyszenie zajmuje się w głównej mierze inicjowaniem współpracy między samorządami w takich dziedzinach, jak fundusze unijne, rozwijanie idei kolei metropolitalnej, mobilność miejska i integracja transportu publicznego, planowanie przestrzenne oraz systematyczne zwiększanie jakości życia mieszkańców. Więcej informacji: www.metropoliapoznan.pl
Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO powstało w 2004 roku. Od początku istnienia naszym głównym celem jest wszechstronne działanie na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, pobudzanie społecznej aktywności obywateli, wspieranie organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych oraz propagowanie i popularyzowanie idei wolontariatu. Wśród naszych działań, priorytetowo traktujemy obszar edukacji i wychowania najmłodszych. Z tą myślą już od wielu lat realizujemy liczne projekty edukacyjne w szkołach. Głównym ich założeniem jest praktyczne zapoznawanie dzieci i młodzieży z tematyką wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego oraz angażowanie ich do pracy wolontariackiej na rzecz potrzebujących. Na ten moment nasze działania prowadzimy już w 80 szkołach w Wielkopolsce. Ponadto Stowarzyszenie CREO aktywnie działa również w rozwijaniu idei wolontariatu pracowniczego i wolontariatu senioralnego. Więcej informacji: www.centrumcreo.pl
Biura projektu
Stowarzyszenie Metropolia Poznań
ul. Kościelna 37, 60-537 Poznań
tel. 61 669 80 54, e-mail: konsultacje@metropoliapoznan.pl
Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO
Biuro projektowe:
Ul. Błękitna 1/7 (I piętro), 60-660 Poznań
tel. 608 839 784, e-mail: creo@centrumcreo.pl
Biuro Zarządu:
Os. Bolesława Chrobrego 33/58, 60-681 Poznań
