Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej

Projekt pt. „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” był realizowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, przy współfinansowaniu ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 (ASOS). Dotacja dla projektu została przyznana w otwartym konkursie po uzyskaniu wysokiej oceny wniosku przyznanej przez niezależnych ekspertów. Przedsięwzięcie stanowi kolejną odsłonę projektu senioralnego realizowanego w 2018 roku, wzbogaconą o nową ofertę zajęć i unikalne formy wsparcia osób starszych.


W ramach projektu „Czas na seniora” seniorzy mogli skorzystać z 22 dwudniowych warsztatów aktywizujących w każdej gminie aglomeracji, podczas których dowiedzieli się o możliwościach zaangażowania w życie samorządu, poznają swój potencjał i odkrywają możliwości zaangażowania wolontariackiego oraz będą przełamywać bariery komunikacyjne podczas profesjonalnych warsztatów z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych. Senior w Radzie Osiedla, senior realizujący inicjatywę lokalną czy przygotowujący ciekawy projekt do budżetu obywatelskiego – to tylko niektóre z tematów zajęć podczas warsztatów. Wszystko po to by budować kapitał społeczny w środowisku osób starszych i pomagać społecznościom lokalnym lepiej czerpać z ogromnego doświadczenia życiowego seniorów z Metropolii. Podczas wydarzeń zorganizowane zostały „sesje mentoringowe”, których uczestnicy skorzystali ze wsparcia ekspertów. Podpowiadali oni np. jak rozwijać działalność klubów seniora. Z kolei podczas „Giełdy usług dla seniorów” emeryci poznali samorządową ofertę wsparcia dla seniorów i dowiedzieli się więcej o usługach dla osób starszych w gminie (takie jak karta seniora, pudełko życia, złota rączka, taksówka dla seniora czy książka dla seniora).

Projekt realizowany pod hasłem „Czas na seniora” to nie tylko warsztaty. W ramach przedsięwzięcia powstały także poradniki dla seniorów ukazujące w przystępny sposób, jak bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i obywatelskim. Publikacje pomagają osobom starszym lepiej poznać tajniki skutecznej komunikacji, meandry przygotowania projektów senioralnych czy skutecznego pozyskiwania środków na innowacyjne pomysły. Dzięki tej wiedzy oraz umiejętnościom pozyskanym podczas warsztatów kreatywne pomysły, takie jak realizacja inicjatywy międzypokoleniowej czy festynu sąsiedzkiego, nie będą już „mission imposible”. A seniorzy z terenu metropolii to jedna z najbardziej twórczych i zapracowanych grup w naszej aglomeracji. To także społeczność o ogromnym i niestety nadal do końca niewykorzystanym potencjale obywatelskim. Potwierdzają to nie tylko badania i opinie ekspertów, ale także opinie samych seniorów zgłaszane podczas ubiegłorocznej edycji realizowanych przez Metropolię Poznań warsztatów.

W trakcie projektu, trwającego do końca 2019 roku, opublikowany został także cykl raportów merytorycznych. Dzięki nim można lepiej poznać potrzeby seniorów, dowiedzieć się więcej o dostępnych usługach dla osób starszych, a urzędnicy samorządowi mogli wymieniać się doświadczeniami i uczyć się od kolegów zza miedzy poznając wdrożone już w innych samorządach ciekawe rozwiązania ułatwiające życie osobom starszym.

Projekt był realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, dzięki czemu stworzona została platforma wymiany dobrych praktyk oraz możliwe było osiągnięcie jeszcze szerszego oddziaływania regionalnego.

Logo projektu
Termin realizacji
Początek
05.05.2019
Koniec
31.12.2019
Zakres tematyczny
Społeczeństwo
Czekamy na Ciebie
Przyjdź:
Biuro Stowarzyszenia
ul. Kościelna 37
60-537 Poznań
Zadzwoń:
+48 797 795 536
Napisz:
biuro@metropoliapoznan.pl
Go to top