Powiat Poznański
Niezwykle atrakcyjny do życia, inwestowania i rozwoju dzisiaj i w przyszłości. Jak magnes przyciągający pracowitych ludzi. Doskonale położony, świetnie skomunikowany, wysoko rozwinięty i posiadający fantastyczne walory turystyczne. Taki jest powiat poznański. Jeden z największych i najpiękniejszych w Polsce. Miejsce idealne dla Ciebie.
Powiat Poznański to siedemnaście silnie rozwiniętych gmin. Wśród nich dwie gminy miejskie (Puszczykowo i Luboń), siedem gmin wiejskich (Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Rokietnica, Suchy Las, Tarnowo Podgórne) i osiem gmin miejsko-wiejskich (Buk, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Stęszew, Swarzędz).
Położenie na skrzyżowaniu autostrady A2 z zachodu na wschód Europy oraz dróg szybkiego ruchu S5 i S11 z południa na północ Polski sprawia, że powiat jest atrakcyjnym obszarem dla potencjalnych inwestorów. Do tego rozwinięta sieć kolejowa i dobre połączenia lotnicze ułatwiają logistykę i komunikację na tym obszarze.
Powiat Poznański to także jedno z najciekawszych miejsc na mapie turystycznej Polski. Rękopisy z podpisami Chopina, polskich królów i pisarzy z biblioteki Zamku w Kórniku, unikatowe na skalę światową arboretum w Kórniku, malowniczy pałac w Rogalinie z unikatową galerą malarstwa i liczącym aż 47 m2 obrazem Jana Matejki - „Dziewica Orleańska”, Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, jedyny w Europie Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach każdego roku przyciągają rzesze turystów. Miłośnikom przyrody, wypoczynku i relaksu na łonie natury powiat proponuje szlaki piesze i rowerowe w tym Trasę Kórnicką, Szlak Piastowski czy Rowerowy Pierścień Powiatu Poznańskiego a także atrakcje Wielkopolskiego Parku Narodowego, Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, Puszczy Zielonki, Parku Krajobrazowego Promno czy jedenastu rezerwatów przyrody. Na wszystkich czeka doskonale rozwinięta sieć noclegowa i wyśmienite restauracje oferujące pyszną kuchnię regionalną. Kaczka po poznańsku z pyzami, pyry z gzikiem, szagówki, szneka z glancem i rogale marcińskie, doskonałe wina i piwa to tylko niektóre przysmaki wyróżniające nasz region.
Samorząd oferuje swoim mieszkańcom edukację na najwyższym poziomie. Władze powiatu stawiają na szkolnictwo branżowe. Przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu działa Centrum Kształcenia Zawodowego, jeden z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych tego typu w Polsce. W ramach współpracy z powiatami partnerskimi uczy się w nim młodzież z całej Polski. Powiat to lider kształcenia zawodowego w Wielkopolsce. Wszystkie placówki edukacyjne oferują doskonałe warunki nauczania, nowoczesne pomoce naukowe, wsparcie pedagogów z potencjałem i pasją, a także praktyki w uznanych firmach takich jak Solaris, Volkswagen, SKF czy Twinings. Przyjęty model kształcenia pomaga absolwentom wejść w dorosłe życie z, tak potrzebnym dziś, doświadczeniem zawodowym.
Dbałość o zdrowie to priorytet. Nowoczesny Szpital w Puszczykowie, pomoc starszym i potrzebującym w Domu Pomocy Społecznej i Domu Samotnego Rodzica w Lisówkach, liczne programy profilaktyczne wyróżniają powiat poznański.
Samorząd jest też pionierem usług elektronicznych, zapewniając wysoki poziom obsługi mieszkańców. Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej to najnowocześniejsza tego typu jednostka w Polsce i druga po Warszawie co do liczby załatwianych spraw.
Od lat powiat znajduje się w czołówce powiatów w kraju. Aktywność ta jest wynikiem długofalowej strategii oraz szeroko zakrojonej współpracy opartej na założeniach związanych z tzw. „myśleniem aglomeracyjnym”. W ramach działalności Stowarzyszenia Metropolia Poznań podejmowane są inicjatywy służące mieszkańcom całego regionu. Na zasadzie solidaryzmu działa także powstały z inicjatywy Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego, związek międzygminny „Wielkopolski Transport Regionalny”. Dzięki temu poznańskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej nie zostało zlikwidowane, a mieszkańcy mogą korzystać z publicznego transportu zbiorowego zintegrowanego z taryfą przewozową Poznańskiej Kolei Metropolitalnej i Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
dane na koniec 2024 r.
** dane na koniec 2023 r.