Miasto i Gmina Stęszew

O rozwoju Stęszewa od wieków decydowało położenie na szlaku handlowym z Wielkopolski na Dolny Śląsk. Do dzisiaj miasto pozostało bardzo ważnym węzłem drogowym, którego sąsiedztwo sprzyja inwestycjom gospodarczym. W przeważającej części gminy nadal zachował się jednak typowy krajobraz rolniczy, urozmaicony przez zabytkowe kościoły i pałace. O dużym potencjale turystycznym gminy stanowi przede wszystkim sąsiedztwo Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Gmina ma nadal w dużej mierze charakter rolniczy z przewagą gospodarstw powyżej 10 ha, jednak w ostatnich latach wyraźnie zaznacza się rozwój gospodarczy także w innych dziedzinach (m. in. usługi związane z motoryzacją). Najbardziej atrakcyjne grunty pod inwestycje znajdują się wokół węzła drogowego w Stęszewie. Miasto leży przy rozwidleniu ważnych szlaków komunikacyjnych: dróg krajowych i wojewódzkich.

Do gminy Stęszew nie dotarły jeszcze intensywne procesy suburbanizacji, a jej południowa i zachodnia część z pewnością długo jeszcze zachowa rolniczy charakter. W najbliższych latach rozwój gminy będzie się więc koncentrował na terenach inwestycyjnych wokół węzłów nowej drogi ekspresowej S5 oraz w otoczeniu obszarów atrakcyjnych turystycznie, gdzie istnieją korzystne warunki dla ekspansji funkcji letniskowej i rekreacyjnej.

Czy wiesz, że?

Układ urbanistyczny Stęszewa. Owalnicowy układ zabudowy Stęszewa świadczy o jego średniowiecznym pochodzeniu. Już w XV w. był on miasteczkiem z przywilejem na urządzanie 7 jarmarków w roku. W Stęszewie znajdowała się szkoła parafialna i murowany zamek. Do dzisiaj ośrodkiem miasta jest czworoboczny rynek częściowo o zabudowie z połowy XIX w.

Liczba mieszkańców
15 013
Powierzchnia
175 km2
Burmistrz Gminy
Włodzimierz Pinczak
Strona internetowa
image/svg+xml OBORNIKI SZAMOTUŁY SKOKI ŚREM POZNAŃ ROKIETNICA SUCHY LAS MUROWANAGOŚLINA POBIEDZISKA SWARZĘDZ KOSTRZYN TARNOWOPODGÓRNE DOPIEWO BUK STĘSZEW KOMORNIKI LUBOŃ MOSINA PUSZCZYKOWO KÓRNIK KLESZCZEWO CZERWONAK


Aktualności

Czekamy na Ciebie
Przyjdź:
Biuro Stowarzyszenia
ul. Kościelna 37
60-537 Poznań
Zadzwoń:
+48 797 795 536
Napisz:
biuro@metropoliapoznan.pl
Go to top