Gmina Czerwonak

Siedziba gminy znajduje się w miejscowości Czerwonak. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1411 r., a nazwa prawdopodobnie wywodzi się od czerwca polskiego – owada hodowanego na zboczach Dziewiczej Góry przez cysterki z Owińsk, z którego pozyskiwano czerwony barwnik – koszenilę, stosowany  do barwienia tkanin.

 

Najbogatszą historią i liczbą atrakcji turystycznych spośród miejscowości gminy Czerwonak szczycą się Owińska. W wybudowanym w XIII wieku klasztorze działały sprowadzone z Trzebnicy cysterki, które wniosły znaczący wkład w rozwój regionu, zajmując się rolnictwem, rzemiosłem i nauką. Cysterki zajmowały się też wytwarzaniem potażu, który niegdyś trafiał do Torunia (wypiek pierników), a dziś, w nawiązaniu do tradycji, wykorzystywany jest do wypieku produktu lokalnego – „Potaszków – pieprznych ciasteczek z Owińsk”.

 

Obecnie zabudowania pocysterskie zajmuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych, do którego przylega Park Orientacji Przestrzennej – jedyna w Europie, na taką skalę, przestrzeń służąca rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku, ale pełniąca też funkcje rekreacyjne i otwarta dla zwiedzających.

 

W Owińskach znajdują się również malownicze zbiorniki pożwirowe nazywane Czerwonackimi Mazurami z kąpieliskiem AKWEN Tropicaną, wyciągiem do wakeboardingu i Zielonym Labiryntem będącym areną gry terenowej. Przez zbiorniki przebiega 17 południk, którego miejsce wyznacza głaz narzutowy.

 

Od 2023 r. Owińska z drugim brzegiem Warty łączy kładka pieszo-rowerowa, która obok wieży widokowej na Dziewiczej Górze, jest symbolem gminy. Jest obiektem użytkowym, ale też atrakcją turystyczną, z której, dzięki platformom widokowym, rozciąga się piękny widok na rzekę oraz jej okolice. Obiekt nazywany jest „bramą do Puszczy Zielonki”, ponieważ z tego miejsca łatwo już dotrzeć do lasów Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, którego część znajduje się na terenie gminy Czerwonak.

 

Gmina ma znakomite warunki do uprawiania sportu i rekreacji. Służą temu: kompleks boisk „Orlik”, hala sportowa w Czerwonaku, boiska piłkarskie, korty tenisowe w Bolechowie, Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach z pływalnią i siłownią, AKWEN Marina w Czerwonaku oraz skatepark w Koziegłowach.

 

Czerwonak wyróżnia się stosunkowo szybkim przyrostem ludności, a jej atutami są: dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, w tym sprawna komunikacja drogowa, kolejowa i autobusowa, oraz infrastruktura społeczna. Gminę charakteryzuje dynamiczny rozwój gospodarczy, dobrze rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe i atrakcyjne tereny inwestycyjne.

 

Liczba mieszkańców
26 297
Powierzchnia
82 km2
Wójt gminy
Marcin Wojtkowiak

Typ gminy
Wiejska

Gęstość zaludnienia
320 osób/km2

Liczba sołectw
11

Dochody gminy ogółem
217 100 000 zł

Dochody gminy na mieszkańca
8 270 zł

Liczba podmiotów gospodarczych**
4143

Liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców**
148

Liczba spółek z kapitałem zagranicznym**
37

dane na koniec 2024 r.

** dane na koniec 2023 r.

Strona internetowa
image/svg+xml OBORNIKI SZAMOTUŁY SKOKI ŚREM POZNAŃ ROKIETNICA SUCHY LAS MUROWANAGOŚLINA POBIEDZISKA SWARZĘDZ KOSTRZYN TARNOWOPODGÓRNE DOPIEWO BUK STĘSZEW KOMORNIKI LUBOŃ MOSINA PUSZCZYKOWO KÓRNIK KLESZCZEWO CZERWONAK


Czekamy na Ciebie
Przyjdź:
Biuro Stowarzyszenia
ul. Kościelna 37
60-537 Poznań
Zadzwoń:
+48 797 795 536
Napisz:
biuro@metropoliapoznan.pl
Go to top