Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2023-01-23

2022 – kolejny rekordowy rokOperator Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, spółka Koleje Wielkopolskie informuje o rekordowych wynikach przewozowych za miniony rok. Liczba pasażerów podróżujących na pokładach pociągów samorządowego przewoźnika w roku 2022 wyniosła ponad 14 milionów pasażerów.

Zgodnie z opublikowaną przez spółkę informacją, w poprzednim roku z pociągów Kolei Wielkopolskich skorzystało 14,25 miliona pasażerów. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w pierwszej połowie roku wyniki przewozowe wynosiły około 6,6 miliona pasażerów, druga połowa okazała się dużo korzystniejsza.

Przedstawiciele Zarządu samorządowego przewoźnika pod koniec roku 2021 informowali o prognozie na rok kolejny, w której założono, że biało-czerwone pociągi na swoich pokładach przewioną od 12 do 12,5 mln pasażerów. Jak widać, ostateczne wyniki znacznie przekroczyły szacunki. W roku 2019, przed wybuchem pandemii, KW przewiozły ponad 12 mln pasażerów.

W minionych miesiącach spółka wzbogaciła swoją flotę o kolejne nowe pociągi z napędem spalinowym, które zgodnie z planem niebawem zostaną zmodernizowane i dostosowane do poruszania się również na liniach elektrycznych, przez co staną się pojazdami dwutrakcyjnymi. Rok 2022 to też otwarcie bazy utrzymaniowej w Wągrowcu dedykowanej dla pociągów spalinowych.


Tagi:
Koleje Wielkopolskie, Poznańska Kolej Metropolitalna, Transport indywidualny i zbiorowy
 - 1