Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2022-01-25

Węzeł przesiadkowy na granicy Poznania i Suchego LasuGmina Suchy Las szuka wykonawcy, który podejmie się opracowania dokumentacji projektowej oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy węzła przesiadkowego na terenie Suchego Lasu. Jego celem będzie integracja kolei (kursującej po obwodnicy Poznania) wraz z komunikacją miejską i środkami transportu indywidualnego.

Przetarg ogłoszony przez Suchy Las wyłoni wykonawcę, którego zadaniem będzie opracowanie całej dokumentacji projektowej, programu funkcjonalno-użytkowego wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę węzła przesiadkowego oraz jego integracji z zaplanowanym przystankiem kolejowym na towarowej obwodnicy Poznania. Urząd Gminy dysponuje koncepcją techniczną, która będzie podstawą planowanego projektu.

Projekt powinien zawierać rozwiązania techniczne dla poszczególnych elementów tego zadania, mowa o: zaprojektowaniu układu drogowego, infrastruktury rowerowej, czy elementów małej architektury. Dodatkowo, wymaganym jest, aby projekt zawierał rysunki techniczne dla wszystkich elementów oraz kosztorys inwestorski. Do zadań wykonawcy należeć będzie również uzyskanie decyzji środowiskowej dla realizacji zadania.

Głównym celem przedsięwzięcia jest budowa węzła będącego punktem przesiadkowym, integrującym kolej wraz z komunikacją miejską Poznania, komunikacją gminną w Suchym Lesie, infrastrukturą pieszą, rowerową, transportem samochodowym. Węzeł zlokalizowany będzie w rejonie planowanego przystanku osobowego na obwodnicy Poznania o roboczej nazwie „Suchy Las”. W planach jest również dokumentacja dla budowy bezkolizyjnego wiaduktu drogowego wyprowadzającego ruch samochodowy nad linię i łącznice kolejowe.

Najbardziej pożądanym z wariantów inwestycji jest ten, zapewniający budowę węzła połączonego bezpośrednio z kolejowym przystankiem „Suchy Las”. Powstały w ramach inwestycji przystanek autobusowy zapewni pasażerom przesiadki w systemie „door to door”. Węzeł ten obsługiwany będzie przez autobusy z Poznania i Suchego Lasu. Znajdzię się tam również parking dla rowerów i samochodów. W ramach prac przebudowany zostanie układ drogowy, m.in. ulica Sucholeska. Wiadukt drogowy liczył będzie prawie 82 metry długości.

Na oferty samorząd gminy oczekuje do 2 lutego bieżącego roku, o wyborze najkorzystniejszej zdecyduje cena. Wyłoniony wykonawca zobowiązany będzie do zakończenia prac w terminie do 31 grudnia 2023 roku.


Tagi:
Aglomeracja Poznańska, Infrastruktura transportowa, obwodnica, węzły przesiadkowe
 - 1