Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2021-01-21

Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach nagrodzone12 stycznia br. zostały ogłoszone wyniki Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego (NAWW). Nagroda przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym i ma na celu promowanie wysokiej jakości architektury krajobrazu kulturowego Wielkopolski. W jednej z kategorii zwyciężył Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach z nowo wybudowanym Centrum Tradycji i Kultury.

Konkurs ma na celu również zwrócenie uwagi na tworzenie spójnego i estetycznego obrazu przestrzennego regionu, a także wspieranie rozwoju wartościowych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych.
O uznanie Sądu Konkursowego, pracującego pod przewodnictwem znanego śląskiego architekta Przemo Łukasika walczyły obiekty i przestrzenie publiczne z całej Wielkopolski. Spośród nominowanych obiektów przyznano nagrody w 4 głównych kategoriach: obiekt architektoniczny, dom, wnętrze, przestrzeń wspólna.
W kategorii „Obiekt Architektoniczny” zwyciężył Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach z nowo wybudowanym Centrum Tradycji i Kultury.
Koncepcję budynku opracował architekt Piotr Bartosik w ramach zespołu AKPB Architekci, a projekt budowlany wykonała spółka APA ARCHES. Sąd Konkursowy docenił fakt, że „w zróżnicowanym otoczeniu powstała nieoczywista, współczesna bryła dopełniająca zastaną przestrzeń wyrazistym akcentem w wyważony sposób. Bryła operująca na zewnątrz i wewnątrz skromnym, spójnym i zdyscyplinowanym językiem materiałów. Szklane części elewacji w zaskakujący sposób pokazują odbicia otoczenia, a wnętrze zaprasza swoim czytelnym układem. Nagroda została przyznana za skromność, wyczucie przestrzeni i utworzenie nowej, atrakcyjnej przestrzeni wspólnej.”
Dynamiczna, niebanalna sylwetka budynku Centrum stanowi bez wątpienia jego element wyróżniający, charakterystyczny, który ma szansę przyczynić się do wzrostu zainteresowania ofertą kulturalną. Z pewnością będzie pełnić funkcję nowego miejsca spotkań dla mieszkańców, a także przestrzeni do organizacji wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.Tagi:
Komorniki
 - 1