2020-10-19

Tunel w Kobylnicy o krok bliżejZamiast przejazdu kolejowego z rogatkami będzie długi na 70 m tunel pod torami. Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu ogłosił przetarg na wykonanie budowy wiaduktu kolejowego/tunelu drogowego w ul. Swarzędzkiej w Kobylnicy.

Prace związane z realizacją inwestycji powinny się zakończyć w lipcu 2023 roku. Do 6 listopada potencjalni wykonawcy mogą składać oferty. Inwestycja będzie kosztować około 40 mln zł.
Tunel powstanie na ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy. To droga powiatowa, codziennie przejeżdża nią średnio 12,5 tys. pojazdów. Są to głównie samochody osobowe, którymi mieszkańcy aglomeracji dojeżdżają do pracy w Poznaniu i Swarzędzu.
Na linii kolejowej Poznań – Gniezno panuje duże natężenie ruchu. Jeżdżą tędy pociągi pasażerskie i towarowe. To sprawia, że rogatki są często zamknięte. A wtedy korkuje się nie tylko ulica Swarzędzka w Kobylnicy, ale również droga wojewódzka z Poznania w kierunku Pobiedzisk.
Koszt budowy samego tunelu szacowany jest na ponad 20 mln zł. Ale, aby ruch sprawnie się odbywał, przebudowane muszą zostać również okoliczne drogi, w tym skrzyżowanie ulicy Swarzędzkiej z drogą wojewódzką nr 194. Zgodnie z opracowaną koncepcją, powstanie tam rondo. Inwestycję sfinansują: powiat poznański, samorząd województwa, gmina Swarzędz oraz PKP PLK.

FOT. TYGODNIK SWARZĘDZKI


Tagi:
Infrastruktura transportowa, Pobiedziska, Powiat poznański, Poznańska Kolej Metropolitalna, Swarzędz, Transport indywidualny i zbiorowy
 - 1