Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-09-24

Most będzie wpisany do rejestru zabytkówMost w Stobnicy (gmina Oborniki) na rzece Warcie zostanie ponownie wpisany do rejestru zabytków. Na początku 2020 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków unieważnił wcześniejszą decyzję, która wpisywała most w Stobnicy do rejestru zabytków, ponieważ wydana była wadliwie.

17 września 2020 r. odbyły się oględziny mostu przeprowadzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w których uczestniczył burmistrz Obornik Tomasz Szrama, radna rady miejskiej Renata Małyszek, sołtys Stobnicy Maria Sahan, a także przedstawiciele gminy Oborniki, Starostwa Powiatowego w Obornikach, Starostwa Powiatowego w Szamotułach i przedstawiciel Wód Polskich.
Wizja lokalna mostu przeprowadzona została zarówno po stronie gminy Oborniki, jak i po stronie gminy Obrzycko. Wpisanie mostu do rejestru zabytków, oraz uporządkowanie spraw własności dotyczące tego obiektu dopiero otworzy możliwości dalszego planowania przyszłości tego historycznego i malowniczo położonego obiektu.
W sierpniu przez media przetoczył się temat mostu w Stbnicy, jako obiektu, który miałby być wysadzony w powietrze na potrzeby filmu Mission: Impossible. Wcześniej planowano wysadzić most w Pilchowicach, jednak na przeszkodzie filmowców z Paramount Pictures stanęły organizacje społeczne i generalny konserwator zabytków.
Most nad Wartą w Stobnicy ma 110 lat, jeździły nim pociągi relacji Wronki – Oborniki. W 1991 roku na tej linii wstrzymano ruch osobowy, a w 200 roku na moście wstrzymano ruch całkowicie.


Tagi:
Oborniki
 - 1
 - 2
 - 3
 - 4