2020-07-16

Stowarzyszenie Komunikacja podsumowało 2019 rokZarząd otrzymał absolutorium. Posiedzenie członków Stowarzyszenia odbyło się 15 lipca w hotelu Pietrak w Wągrowcu. Przebiegło zgodnie w wcześniej ustalonym planem.

W związku z rezygnacją Jana Gosiewskiego z pracy w zarządzie Stowarzyszenia Komunikacja (pełnił funkcję przedstawiciela Miasta Poznania) w skład zarządu została powołana, w tej samej roli, Agnieszka Górczewska.
Na posiedzenie zostali zaproszeni goście, m.in. Bogdan Frąckowiak, wicedyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań, a zarazem pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań ds. Poznańskiej Kolei Metropolitalnej; Robert Pilarczyk, dyrektor departamentu transportu UMWW; Włodzimierz Finke, również z departamentu transportu; Andrzej Skarbiński, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Poznaniu i Jacek Gursz burmistrz Chodzieży.
Po części oficjalnej, wymaganej procedurami, możliwość zabrania głosu mieli goście. Bogdan Frąckowiak zrelacjonował zakres wykonanych prac w celu przywrócenia połączenia kolejowego Śrem – Czempiń. Pociągi kursujące na tym odcinku będą funkcjonować w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). W systemie PKM odbywają się już kursy na siedmiu z dziewięciu linii kolejowych poznańskiego węzła kolejowego. PKM na liniach do Wronek i Kościana zostanie uruchomiona w przyszłym roku. Bogdan Frąckowiak poinformował też o stanie prac w metropolii Poznań nad planem zrównoważonej mobilności dla całego obszaru.
Zmniejszenie przychodów i wzrost kosztów funkcjonowania w związku z chociażby koniecznością zakupu środków dezynfekujących oraz zmniejszenie zaufania pasażerów do transportu kolejowego – to najpoważniejsze problemy regionalnego, wielkopolskiego przewoźnika – Kolei Wielkopolskich. Poinformowali o tym przedstawiciele departamentu transportu UMWW w Poznaniu. Liczb pasażerów zmalała o 50 proc. Przewoźnik stara się odzyskać zaufanie pasażerów, aby liczebność potoków pasażerów była podobna do tej sprzed 16 marca, ale z drugiej strony zdaje sobie sprawę z tego, że osiągnięcie tego celu będzie wymagało dużo czasu. Dyrektor Pilarczyk przekazał bardzo pozytywną dla pasażerów informację – jeszcze w tym roku województwo wielkopolskie zakupi dla Kolei Wielkopolskich nowy tabor, będą to trzyczłonowe składy spalinowe.

Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego Komunikacja zostało powołane do życia 4 lipca 2000 r. przez 15 samorządów terytorialnych. Siedziba stowarzyszenia mieści się w Wągrowcu.
W skład stowarzyszenia, spośród członków Stowarzyszenia Metropolia Poznań, wchodzą: Powiat Poznański, Miasto Poznań, Miasto i Gmina Murowana Goślina, Miasto i Gmina Skoki, gmina Czerwonak. Ponadto członkami Stowarzyszenia Komunikacja są: Powiat Wągrowiecki, Miasto Wągrowiec, Gmina Wągrowiec, Miasto i Gmina Nakło nad Notecią, Miasto i Gmina Gołańcz, Miasto i Gmina Kcynia, Miasto i Gmina Rogoźno, gmina Wapno, gmina Damasławek oraz gmina Mieścisko.
Główny cel Stowarzyszenia Komunikacja to poprawa warunków komunikacyjnych pomiędzy gminami, powiatami i województwami w obrębie województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Inne cele to: tworzenie regionalnych szlaków turystycznych, wodnych, pieszych i rowerowych w celu szybszego, sprawniejszego i bezpieczniejszego przemieszczania się mieszkańców oraz aktywna współpraca z marszałkiem województwa wielkopolskiego, prezydentem Poznania i marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego.


Tagi:
Murowana Goślina, Powiat poznański, Poznań, Poznańska Kolej Metropolitalna, Skoki, Transport indywidualny i zbiorowy
 - 1