2020-07-16

W Murowanej Goślinie został rozebrany historyczny wiadukt, będzie nowyWiadukt, podobnie jak budynek dworca i torowisko powstał w Murowanej Goślinie w latach 1901-1905.

Zdaniem Dariusza Paprockiego, historyka-regionalisty wiadukt ukończony został wcześniej, niż pozostałe elementy linii kolejowej tj. dworzec i torowisko. Możliwe lata powstania wiaduktu to 1903 lub 1904. Pierwszy pociąg z Poznania do Murowanej Gośliny przejechał pod wiaduktem 1 października 1905 roku. Linia kolejowa: Główna (Poznań Wschód)- Skoki- Janowiec Wlkp. liczyła 60,8 km.
Wiadukt łączył brzegi wykopu powstałego na potrzeby torowiska, umożliwiając dostęp niemieckim osadnikom z okolic Rakowni i Boduszewa do miasta. Służył goślińczykom prawie 120 lat, zużył się fizycznie i funkcjonalnie. Parę dni temu historyczny wiadukt przestał istnieć. Do końca roku 2020 wybudowany zostanie nowy z 2 pasami ruchu, chodnikiem i ścieżką rowerową. Inwestycję realizuje Powiat Poznański.

Na podstawie artykułu Mariana Pflanza, Kustosza Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej zamieszczonego na stronie gminy Murowana Golina

Fotografie archiwalne z opracowania „Murowana Goślina i okolice na dawnych widokówkach” pod redakcją Macieja Sterczały, Murowana Goślina 2014
Fotografie współczesne: Joanna Och, Michał Och, Tomasz Mizgier

Za: www.murowana-goslina.plTagi:
Murowana Goślina, Powiat poznański
 - 1
 - 2
 - 3
 - 4
 - 5
 - 6
 - 7
 - 8