Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-06-30

GOAP – zmiana systemu od 1 września 2020Ostatnia nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wymusiła na samorządach szereg zmian w dotychczasowym prawie miejscowym. Nowe przepisy obowiązują wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych z terenu Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.

Zgodnie z ustawą, nieruchomości niezamieszkane to takie, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne – np. placówki oświatowe, kulturalne, medyczne, sklepy, Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD).
Nowe przepisy dają właścicielowi nieruchomości niezamieszkanej możliwość wyboru, czy jego nieruchomość znajdzie się w zorganizowanym przez ZM GOAP systemie gospodarki odpadami, czy też poza nim. Podjęcie decyzji w tym zakresie będzie determinowało dalsze kroki, jednak prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów i wyposażenie w odpowiednie pojemniki – to obowiązki, które muszą spełnić właściciele nieruchomości niezamieszkanych niezależnie od tego, jakiego dokonają wyboru.
Zmiany w zakresie gospodarki odpadami na terenie gmin ZM GOAP zaczną obowiązywać od 1 września 2020 r.
Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są TUTAJ
Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej tworzą gminy:
Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Swarzędz.


Tagi:
Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Ochrona środowiska, Pobiedziska, Poznań, Swarzędz
 - 1