2020-04-14
Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej
14 kwietnia 2020, dzień po Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z Wojciechem Bogajewskim, Prezesem Stowarzyszenia „Katyń” złożyli kwiaty przy poznańskim pomniku Ofiar Katynia i Sybiru.
– Niestety, z powodu epidemii rocznicowe uroczystości nie mogły odbyć się w zaplanowanym terminie – mówi Marszałek Marek Woźniak. – Wiem, że to szczególnie bolesne dla członków rodzin pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” oficerów. Dlatego dziś, razem z Prezesem Stowarzyszenia „Katyń”, złożyliśmy wspólny wieniec i zapaliliśmy znicze w imieniu wszystkich strażników „Tej pamięci”.
W kontekście bolesnej rocznicy Marszałek Woźniak podkreśla: – Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w dziejach naszego narodu. To akt zemsty Stalina na obrońcach Polski z roku 1920 i cyniczny plan pozbawienia naszego państwa elit. To również tragiczna historia rodzin zamordowanych oficerów, których los długo nie był znany, a potem, po odkryciu prawdy, nie wolno było o tym wspominać. To także heroiczna walka o pamięć, zakończona zwycięstwem, ale jednocześnie rodząca potrzebę dalszego wołania ku przestrodze następnych pokoleń. To właśnie zadanie staramy się konsekwentnie realizować!
W ramach symbolicznych, rocznicowych obchodów przy wejściu do budynku Urzędu Marszałkowskiego przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu pojawiła się okolicznościowa ekspozycja, prezentująca m.in. kopie listów oficerów do rodzin z więzień NKWD czy wizerunek porucznik pilot Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbora Muśnickiego, jednego z głównodowodzących Powstaniem Wielkopolskim 1918/1919. Porucznik Lewandowska była jedyną kobietą wśród polskich oficerów uwięzionych w obozie w Kozielsku. Została rozstrzelana w Katyniu 21 lub 22 kwietnia 1940 roku. Kompozycję wizualną dopełniają fragmenty listów pomordowanych tam polskich obywateli.
Z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego powstał też film dokumentalny zatytułowany „Nieśmiertelni", który premierę miał na stronie internetowej „Głosu Wielkopolskiego" w Dniu Pamięci Zbrodni Katyńskiej, 13 kwietnia.