2020-04-07

Świnie z ASF w WięckowicachWirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) został wykryty w Więckowicach. To pierwszy przypadek w Wielkopolsce. Zainfekowane zostało stado 10 074 świń.

Rozpoczęły się prace mające wygasić ognisko. Na miejscu pracują przedstawiciele: Powiatowego Lekarza Weterynarii, Sanepidu i Urzędu Gminy w Dopiewie, których zadaniem jest oszacowanie wartości zwierząt oraz sporządzić protokół. Działania utrudnione są w związku z panującą epidemią koronawirusa COVID-19.
Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęściej wprowadzenie wirusa ASF do kraju wolnego od choroby następuje poprzez transport, mięso, produkty mięsne, odpadki kuchenne i poubojowe, pochodzące od chorych świń i dzików. Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, czy narzędzi.

za: UG Dopiewo
FOT. ARCHIWUM UG DOPIEWO


Tagi:
Dopiewo
 - 1