2019-12-20

Samochód, czy kolej?W Koziegłowach, na terenie gminy Czerwonak odbyła się debata zatytułowana „Kolej podmiejska czy obwodnica północno-wschodnia Poznania?”. Gospodarzem był Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak, a w dyskusji wzięli też udział m.in. mieszkańcy gminy, samorządowcy, politycy i eksperci.

Frekwencja dopisała, dużym zainteresowaniem przyszłością transportu publicznego na terenie gminy Czerwonak wykazali się przede wszystkim mieszkańcy. – Jeśli uda się wykorzystać potencjał kolei, być może obwodnica nie będzie mieszkańcom gminy Czerwonak potrzebna – napisał po debacie na profilu gminy wójt Marcin Wojtkowiak. Wójt zwraca też uwagę na fakt, że powstają nowe węzły przesiadkowe, które ułatwiają korzystanie z Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. I tak np. w najbliższych dniach zostanie otwarty węzeł Czerwonak Osiedle. Wójt Wojtkowiak zauważa też, że nie wszyscy mieszkańcy gminy popierają budowę północno-wschodniej części obwodnicy Poznania, która miałaby przeciąć Puszczę Zielonkę, u części mieszkańców ten pomysł budzi opór. Wójt zwraca też uwagę na fakt, że PKP przygotowuje dwie inwestycje, które pomogą w rozładowaniu tłoku w pociągach przejeżdżających przez Czerwonak: kolejową obwodnica miasta, która połączy m.in. Karolin z Piątkowem (powstają już pierwsze dokumenty) oraz dobudowanie torów między stacją Poznań-Wschód a Poznaniem Głównym (trwają prace nad studium wykonalności).
Stowarzyszenie Metropolia Poznań w debacie reprezentował Bogdan Frąckowiak, pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań ds. Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.


Tagi:
Czerwonak, Poznańska Kolej Metropolitalna, Transport indywidualny i zbiorowy
 - 1
 - 2
 - 3
 - 4
 - 5
 - 6