Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-11-04

Obornicki OPS kolejny raz z nagrodą MinistraWśród najlepiej ocenionych i nagrodzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie projektów zgłoszonych w ogólnopolskim konkursie „Projekt socjalny dla rodziny” znalazły się aż dwa projekty realizowane przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach.

Dwa projekty realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Obornikach to: „Ramię w ramię” (autorka: Aldona Pawlik) oraz „Przemocy mówimy nie!” (autorzy: Lidia Burzak i Paweł Kopniewski). Jest to już druga nagroda przyznana wymienionym osobom pracownikom OPS w Obornikach przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W lipcu 2019 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie oraz Uniwersytet Szczeciński ogłosiły ogólnopolski konkurs „Projekt socjalny dla rodziny” organizowany w ramach projektu „Nowe specjalności II stopnia specjalizacja w zawodzie pracownik socjalny odpowiedzią na nowe wyzwania”.
Celem konkursu było wyłonienie zrealizowanych w ośrodkach pomocy społecznej w latach 2016 – 2017, projektów socjalnych, w których działania były ukierunkowane na wzmocnienie i wsparcie rodziny w jej drodze do odzyskania poczucia własnej wartości i niezależności.
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach Hanna Kniat-Szymańska rekomendowała do konkursu trzy projekty, które zrealizowane zostały na terenie gminy Oborniki. W wyniku oceny I etapu konkursu Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu bardzo wysoko ocenił dwa ze zgłoszonych projektów i przekazał je do II etapu konkursu. W finale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie nagrodziło 16 najlepszych projektów z całej Polski, z kolei realizatorom kolejnych 9 wręczono wyróżnienia. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się pod koniec października.
Powyższy sukces Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach stanowi kolejny już wyraz uznania dla pracy i nowatorskich rozwiązań realizowanych przez tę placówkę. Pierwszym z nich było uzyskanie w grudniu 2017 r. z rąk wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna wyróżnienia dla gminy Oborniki w konkursie „Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie”. Drugim była nagroda za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej, przyznana przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Rafalską w 2018 r.
 - 1