Stowarzyszenie Metropolia Poznań zakończyło pierwszy wiosenno-letni cykl dwudniowych warsztatów senioralnych zorganizowany na terenie dziesięciu gmin metropolii Poznań. Spotkania odbywały się w ramach projektu „Czas na seniora” i miały na celu aktywizację obywatelską oraz integrację społeczną osób starszych.
Łącznie w spotkaniach wzięło udział ponad 190 osób w wieku 60+ z terenu aglomeracji poznańskiej. Warsztaty odbyły się w Luboniu, Tarnowie Podgórnym, Swarzędzu, Czerwonaku, Dopiewie, Komornikach, Mosinie, Kostrzynie, Szamotułach i Suchym Lesie. We wrześniu Stowarzyszenie rozpoczęło jesienną edycję warsztatów. Spotkania zostaną zorganizowane w kolejnych dwunastu gminach.
W trakcie spotkań uczestnicy m.in. zostali poproszeni o wypełnienie ankiet dotyczących potrzeb i oczekiwań seniorów w Metropolii Poznań. Najczęściej wskazywanymi deficytami dotyczących potrzeb seniorów były: ochrona zdrowia – w ramach NFZ (84 proc. wyraziło niezadowolenie z dostępności i jakości opieki zdrowotnej, dostępu do specjalistów i rehabilitacji); problem braku integracji międzypokoleniowej zgłosiło 57 proc. uczestników badania, natomiast 56 proc. sygnalizowało brak dobrze funkcjonującej opieki społecznej. W części badań dotyczących aktywności fizycznej 74 proc. badanych seniorów wyraziło chęć brania udziału w zorganizowanych wycieczkach krajoznawczych, natomiast 55 proc. w zajęciach ruchowo-sportowych. Dodatkowe świadczenia oraz elementy oferty profilaktyki zdrowotnej, z których chcieliby skorzystać seniorzy to badania profilaktyczne, np. badania dermatologiczne znamion na skórze pod kątem ryzyka zachorowania na czerniaka (72 proc.) i zajęcia z dietetykiem połączone z warsztatami zdrowego żywienia (67 proc.).
Aż 70 proc. badanych aktywnie uczestniczy w działaniach lokalnych, uczęszczając do klubu seniora.
Największe potrzeby w ramach dodatkowych usług publicznych seniorzy widzą w zakresie możliwości bezpłatnego wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego (60 proc.), skorzystania z drobnych usług naprawczych w domu – „złota rączka” (60 proc.) lub „taksówki dla seniora” pomagającej osobom z trudnościami w poruszaniu się w dotarciu do lekarza czy do urzędu (56 proc.)oraz teleopieka dla seniorów (55 proc.).
Seniorzy, w wywiadach z nimi przeprowadzonych najczęściej postulowali: utworzenie lokalnego dziennego domu pobytu dla seniorów z danej miejscowości lub gminy; utworzenie Rady Seniorów łączącej różne środowiska osób 60+ i działającej przy Radzie gminy lub miasta jako ciało opiniodawcze i kreujące inicjatywy senioralne; zwiększenie integracji międzypokoleniowej między mieszkańcami gminy poprzez realizację projektów skierowanych do seniorów i osób młodych; uruchomienie w gminie Karty Seniora uprawniającej osoby 60+ do zniżek i upustów na usługi i produkty.
Tagi:
Seniorzy