Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-03-18

Węzeł Grunwaldzka coraz bliżejDobra wiadomość dla mieszkańców Plewisk i Poznania. Właśnie wydano decyzję, która kończy pierwszy etap starań o budowę tunelu pod torami przy ul. Grunwaldzkiej. Inwestycja ułatwi dojazd do miasta wszystkim, którzy dzisiaj tracą mnóstwo czasu w potężnych korkach. Na tunel długo czekają zarówno mieszkańcy gminy Komorniki, jak i poznaniacy.

Dzisiaj ul. Grunwaldzką w ciągu doby przejeżdża blisko 10 tys. pojazdów, a z przecinającej ją linii kolejowej korzysta około 130 pociągów. Biorąc pod uwagę, że jest to trasa, która umożliwia dojazd do autostrady A2 oraz drogi krajowej nr 5, wybudowanie węzła w tym miejscu jest koniecznością. Powstanie on w pobliżu stacji kolejowej Poznań Junikowo. Pod torami przebiegać będzie tunel ułatwiający szybki oraz bezkolizyjny przejazd oraz przejście dla pieszych. Dodatkowo w ciągu ul. Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Twardogórskiej do Wołczyńskiej, powstanie droga łącząca ją z ul. Piwoniową i Szarotkową. Chodniki i ścieżki rowerowe zwiększą bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Planowana infrastruktura podniesie też atrakcyjność komunikacji publicznej, która stanowić będzie alternatywę dla transportu samochodowego. Węzeł przesiadkowy umożliwi szybką przesiadkę pomiędzy autobusami a koleją. Przy węźle powstaną parkingi typu „parkuj i jedź”, na których znajdzie się miejsce dla ok. 200 aut.
– Jako powiat już od wielu lat przygotowujemy się do tej inwestycji. Półtora roku temu za 12 mln zł wyremontowana została właśnie ul. Grunwaldzka w Plewiskach – mówi starosta Jan Grabkowski, który jest jednym z inicjatorów powstania tego węzła.
Koszt inwestycji wyniesie ok. 100 mln zł. W przedsięwzięciu partycypować będą powiat poznański, miasto Poznań oraz gmina Komorniki. Decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pozwala na rozpoczęcie starań o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. – W tym konkretnym przypadku zasadne wydaje się aplikowanie do programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dysponując planem transportowym, porozumieniem pomiędzy kilkoma samorządami w zakresie projektowania i budowy wiaduktu zwiększamy szansę, by otrzymać 85 proc. dofinansowania unijnego. Warto taką szansę wykorzystać – podkreśla starosta poznański.
Rozpoczęcie prac zaplanowano na koniec roku 2020.Jan Grabkowski, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, starosta poznański
- Cieszę się, że wreszcie przechodzimy od słów do konkretnych działań. Jestem przekonany, że już niedługo sprawa budowy tunelu przy Grunwaldzkiej nabierze tempa. Kiedy powstanie tutaj węzeł przesiadkowy, poprawi się nie tylko przepustowość. Przede wszystkim podniesie się jakość życia wielu osób. Wszyscy mocno odczujemy tę zmianę. Ta inwestycja to kolejny przykład, że jako samorządowcy musimy wspólnie szukać takich rozwiązań, by mieszkańcom żyło się dobrze i bezpiecznie.Tagi:
Infrastruktura transportowa, Transport indywidualny i zbiorowy
 - 1
 - 2
 - 3