2017-02-20

Metropolia przedsiębiorczaZ Wojciechem Krukiem, prezydentem Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej rozmawiają Paweł Napieralski i Marcin Trydeński.

Wojciech Kruk: Fakt, że w tym roku odbędzie się już 10. edycja Forum Gospodarczego Metropolii Poznań, dowodzi, że udało nam się wspólnie ze wszystkimi partnerami stworzyć skuteczną płaszczyznę regionalnego dialogu- mówi Wojciech Kruk.

Paweł Napieralski i Marcin Trydeński: Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa jest głównym organizatorem odbywającego się w Poznaniu Forum Gospodarczego Metropolii Poznań. Jego kolejna edycja odbędzie się w kwietniu. Skąd pomysł powołania do życia Forum, jakie cele sobie stawiano, inicjując wydarzenie?
Wojciech Kruk: Zaczęło się w 2008 roku od zachęcania do pomysłu zorganizowania Forum ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Poznania - Grzegorza Ganowicza. Był gorącym zwolennikiem tej idei. Potem już razem przekonaliśmy do niej prezydenta Ryszarda Grobelnego i starostę Jana Grabkowskiego. U podstaw zorganizowania pierwszej edycji Forum leżało przekonanie, że brakuje dialogu pomiędzy przedsiębiorcami, a władzami samorządowymi tak na terenie miasta, jak i na szczeblu gmin. Racjonalna dyskusja, zwracająca uwagę na wszelkiego rodzaju bariery, ograniczenia, była i nadal jest niesłychanie potrzebna. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń do rozmowy i mówić głośno o problemach, które dotyczą rozwoju naszej metropolii.

Paweł Napieralski i Marcin Trydeński: Jakie konkretne inicjatywy podjęto na Forum? Mamy na myśli te, które wpłynęły na życie gospodarcze metropolii.
Wojciech Kruk:Trudno pewnie wskazać jednoznacznie konkretną inicjatywę. Efektem było zwrócenie uwagi na tematy ważne dla całej metropolii, przedyskutowanie ich i stworzenie płaszczyzny do rozwiązywania problemów już na poziomie konkretnych branż lub jednostek samorządowych. Fakt, że w tym roku odbędzie się już 10. edycja Forum, dowodzi, że wydarzenie to jest niezwykle potrzebne. Udało nam się wspólnie ze wszystkimi partnerami stworzyć skuteczną płaszczyznę regionalnego dialogu.

Paweł Napieralski i Marcin Trydeński: Czego możemy się spodziewać po tegorocznej edycji?
Wojciech Kruk:Zaprosiliśmy do współpracy młody biznes (m.in. poznańską społeczność startupową), który będzie miał wpływ zarówno na kształt merytoryczny, jak i organizacyjny spotkania. O tegorocznej edycji najlepiej mówi główny temat: "Przełamywanie barier wzrostu przedsiębiorstw Metropolii Poznań". Chcemy mówić o sposobach przełamywania konkretnych barier, a nie o nich samych - w tym roku szczególnie o efektywnych metodach radzenia sobie przez przedsiębiorstwa z aktualną sytuacją na rynku pracy. Odpowiedzią na brak rąk do pracy ma być z jednej strony zatrudnianie pracowników ze wschodu - przede wszystkim z Ukrainy, z drugiej zwiększenie efektywności produkcji - między innymi przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Te ostatnie wyznaczać będą też atmosferę wydarzenia. Zależy nam na tym, żeby każdy uczestnik mógł spotkać się na żywo z najnowszą technologią wykorzystywaną w przedsiębiorstwach. Dlatego w części wystawienniczej będzie można wręcz dotknąć osiągnięć robotyki czy automatyki.

Tagi:
Buk, Czerwonak, Dopiewo, forum, Forum Gospodarcze Metropolii Poznań, Gospodarka i biznes, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Powiat poznański, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, wywiad
 - 1