2016-11-04

Uniwersalne projektowanie w Metropolii Poznań - przestrzeń dostępna dla wszystkichPonad 60 urzędników, głównie z samorządów tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań, uczestniczyło w warsztatach dotyczących kształtowania przestrzeni dostępnej i uniwersalnego projektowania. Dostępna infrastruktura to tak naprawdę infrastruktura dla wszystkich, także seniorów i niepełnosprawnych, a projektowanie uniwersalne to najlepsza droga do jej zapewnienia.

Problem braku dostępności miejsc publicznych to codzienność seniorów i mieszkańców z niepełnosprawnościami. Jednak wysokopodłogowy tramwaj, strome schody, czy brak ławki, stają się nie lada wyzwaniem nawet po niefortunnym zimowym wypadzie na narty.
Projektowanie uniwersalne to projektowanie dla wszystkich! - podkreśla dr Marek Wysocki z Politechniki Gdańskiej, który podczas warsztatów namawia urzędników odpowiedzialnych za inwestycje lub planowanie przestrzenne do praktycznego wdrażania dostępności w samorządach. Na co dzień pełni on funkcję "Access Oficera", czyli oficera ds. dostępności w gdyńskim magistracie. Opiniuje wszystkie projekty miejskie pod kątem zastosowanych ułatwień w mobilności i pełnej dostępności dla mieszkańców. Podstawą do realizacji idei dostępnego miasta jest jednak przyjęcie tzw. standardów dostępności. Celem jest tworzenie przyjaznych przestrzeni publicznych wyposażonych m.in. w miejsca do odpoczynku na ciągach pieszych, ławki z podłokietnikami dla seniorów, powierzchnie fakturowe dla niewidomych lub tablice informacyjne (w tym rozkłady jazdy) możliwe do odczytania z poziomu wózka inwalidzkiego.
Uczestniczący w warsztatach urzędnicy, którzy na co dzień mają wpływ na samorządowe inwestycje, wzięli także udział w specjalnych zajęciach symulacyjnych. Doświadczenie niepełnosprawności dzięki zajęciom z wózkiem inwalidzkim oraz tzw. "kombinezonem starości", pozwoliło urzędnikom poczuć na własnej skórze codzienność seniorów i osób o mniejszej sprawności.

Tagi:
Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Powiat poznański, Poznań, Puszczykowo, Rodzina i zdrowie, Rokietnica, Seniorzy, Skoki, Stęszew, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne
 - 1
 - 2
 - 3