2016-11-17

Apelujemy o niespalanie odpadów!W związku z rozpoczętym okresem grzewczym apelujemy o niespalanie odpadów! Odpadów nie wolno spalać w domowych piecach, kotłach, kominkach ani nawet odpadów zielonych w ogrodach. Produkty spalania są niebezpieczne dla zdrowia naszego i naszych sąsiadów.

Bardzo niebezpieczne jest spalanie opon, odpadów z tworzyw sztucznych, opakowań po sokach i mleku. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak bardzo niebezpieczne może być spalanie starych mebli, czy palet drewnianych. Są one lakierowane lub nasączane chemicznymi środkami owadobójczymi. W procesie spalania wydzielają się niebezpieczne związki kancerogenne.
Można spalać tylko taki opał, jaki przewiduje producent pieca lub kotła, tj.:
węgiel, koks;
drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi;
odpady z kory i korka;
niezanieczyszczony papier i tekturę.

Spalając odpady w piecach trujemy siebie, swoich najbliższych, sąsiadów, powietrze, wodę i  glebę, zanieczyszczamy środowisko, w którym mieszkamy,  a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia przewodów kominowych, przez to i całego domu.
Spalanie odpadów jest wykroczeniem z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach w brzmieniu: "Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny", która maksymalnie może wynieść nawet 5 000 zł.

Tagi:
Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Ochrona środowiska, Pobiedziska, Powiat poznański, powietrze, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne
 - 1