2011-10-19

Najnowszy produkt GPSwielkopolskaTurystom zwiedzającym Wielkopolskę udostępniono kolejne nowoczesne produkty, wykorzystujące nawigację satelitarną. Innowacyjne aplikacje umożliwiają w łatwy i szybki sposób bezpłatnie uzyskać szereg interesujących i praktycznych informacji o wielkopolskich atrakcjach turystycznych.

W Poznaniu i Wielkopolsce nowoczesne technologie nawigacji satelitarnej w turystyce wdrażane są od kilku lat. Pod tym względem nasz region jest pierwszym w kraju oraz jednym z nielicznych w Europie, oferującym turystom zwiedzanie z wykorzystaniem narzędzi współpracujących z GPS. Umożliwił to pilotowany od 2007 r. przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego projekt "GPSwielkopolska", będący pewnego typu elektronicznym przewodnikiem i narzędziem odkrywania walorów turystycznych Wielkopolski.

Najnowszym produktem uruchomionym w ramach wspomnianego projektu jest aplikacja "Wielkopolska - atrakcje turystyczne". Jest ona zbiorem informacji o kilkuset wielkopolskich atrakcjach turystyczno-krajoznawczych. Zawiera m.in. opisy obiektów zabytkowych i miejsc godnych uwagi, zdjęcia oraz praktyczne informacje, dotyczące m.in. dostępności i cen biletów. Realizatorzy projektu zakładają systematyczne uzupełnianie dostępnej bazy o kolejne ciekawe obiekty.

Nowe narzędzie przygotowane zostało z myślą o użytkownikach nowoczesnych telefonów komórkowych, tzw. smartfonów wyposażonych w system Google Android lub iOS (Apple). Pierwsze uruchomienie aplikacji wymaga dostępu do Internetu. Potem jej działanie jest możliwe nawet jeśli telefon nie jest wyposażony w GPS i dostęp do Internetu. Nie skorzystamy wtedy jednak z wszystkich dostępnych funkcji aplikacji, tj. możliwości wyznaczania trasy do wybranego miejsca, systemowych alertów informujących o aktualnych wydarzeniach, bądź prowadzonych remontach. Wiosną br. oferta GPSwielkopolska wzbogaciła się również o inny mobilny przewodnik jakim jest "Szlak Cysterski". Prowadzi on turystów śladami pozostawionymi przez Cystersów w województwach wielkopolskim i lubuskim poprzez informacje tekstowe, dźwiękowe oraz zdjęcia, a zintegrowana mapa ułatwia orientację w terenie i wskazuje odległość do poszczególnych obiektów. Wykonanie aplikacji na platformie JAVA, sprawia, że jest ona dostępna dla większości telefonów komórkowych.

Katalog produktów GPSwielkopolska otworzyły udostępnione w 2007 r. ślady GPS wszystkich wielkopolskich szlaków rowerowych o znaczeniu wojewódzkim, a rok później cyfrowa mapa topograficzna. W 2009 r. premierę miał turystyczny przewodnik samochodowy po Szlaku Piastowskim i Trasie Kórnickiej, który wskazuje drogę do wybranego miejsca oraz odtwarza najbardziej interesujące treści krajoznawcze, wzbogacone często o efekty multimedialne, jak np. o odgłosy urządzeń przemysłowych, fragmenty utworów muzycznych, dźwięki instrumentów. Wszystkie wyżej wymienione produkty można pobrać nieodpłatnie na stronie www.gpswielkopolska.pl.

Zobacz także:
Fakty i liczby ›


Tagi:
Buk, Czerwonak, Dopiewo, GPS, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Powiat poznański, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Sport i rekreacja, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne, turystyka