Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2021-02-25

Zyska środowiskoTrwa modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Tarnowie Podgórnym. Po zakończeniu prac w oczyszczalni zastosowane zostaną najnowsze technologie oczyszczania ścieków.

23 września 2020 r podpisano umowę pomiędzy Tarnowską Gospodarką Komunalną TP-KOM z Tarnowa Podgórnego, a firmą MIKO-TECH z Łazisk Górnych. Efektem inwestycji będzie podwojenie wydajności oczyszczalni (teraz w Tarnowie Podgórnym dobowo „przerabia” ok. 4 tys. m3, a po modernizacji będzie to 8 tys. m). Wprowadzane rozwiązania to prawdziwy skok technologiczny, ponieważ zastosowany zostanie nowoczesny system napowietrzania (zamiast rusztowego z dołu – pęcherzykowe z góry), wyeliminowane zostaną zbiorniki zagęszczania i odwadniania osadów, dłuższa i staranniejsza będzie obróbka ścieków. Zainstalowany system będzie dostosowany do zmieniającej się struktury ścieków, tzn. przeznaczony będzie na równi do oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych.
Wartość kontraktu to ponad 37 mln zł brutto. Blisko 50 proc. tej kwoty to wsparcie z budżetu Unii Europejskiej w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2016-2020, Działanie 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”. Kolejne prawie 50 proc. kwoty spółka otrzymała w formie preferencyjnego kredytu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace potrwają do końca 2021 r.

FOT. ARCHIWUM UG TARNOWO PODGÓRNE

Tagi:
Ochrona środowiska
 - 1
 - 2
 - 3