Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania




2019-10-21

Kolejna ważna droga



Aż 77 mln zł będzie kosztować budowa oraz przebudowa dróg w rejonie lotniska Poznań-Krzesiny i obiektu wojskowego w Borówcu. To dobra wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców okolicznych miejscowości i osiedli.

Mieszkańcy Koninka, Szczytnik oraz Borówca, Kamionek i Daszewic zyskają szybki i wygodny dojazd do drogi S11, z bezkolizyjnym przejazdem przez tory kolejowe w Koninku. Z kolei powiat – prawie 8,5 km drogi w najwyższym standardzie.
Dostosowanie dróg w okolicy obiektów wojskowych do wymogów technicznych i obronnych dla potrzeb sił zbrojnych – takie jest główne założenie inwestycji. Tym samym trasa ma przejąć ruch ciężkich, wojskowych pojazdów, odciążając drogi lokalne w okolicy baz wojskowych. Dwukilometrowy odcinek drogi powiatowej zostanie rozbudowany, natomiast ponad 6-kilometrowa droga łącząca bazę z magazynem częściowo przebudowana, a częściowo zbudowana od nowa.
Na realizację tego najdroższego w historii powiatu zadania drogowego starosta poznański wraz z wicestarostą i skarbnikiem powiatu podpisali w Warszawie umowę, dzięki której zbudowana droga ma posiadać najwyższy standard. A to oznacza, że mieszkańcy korzystać będą z szerokiej, 7-metrowej jezdni, wzmocnionej nawierzchni, najwyższej klasy mostów i węzła nad torami kolejowymi w Koninku. W ramach zadania powstaną też trzy lub cztery ronda, ścieżka rowerowa wzdłuż drogi, pełne odwodnienie, oświetlenie oraz inne elementy poprawiające bezpieczeństwo.
Umowa zakłada, że ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ciągu najbliższych czterech lat przekazane zostanie powiatowi poznańskiemu 77 mln zł.
W przyszłym roku rozpoczną się prace projektowe. Pierwsza łopata powinna zostać wbita już w 2021 roku. Roboty mają potrwać około trzech lat. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja, aby wkrótce ogłosić przetarg na projekt dla całego zadania.


Tagi:
Infrastruktura transportowa, Transport indywidualny i zbiorowy
 - 1