Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-09-14

Rusza nabór uczestników do projektuJuż można zgłaszać się do projektu "Odważ się na zdrowie", którego celem jest wsparcie mieszkańców Metropolii Poznań w walce z nadwagą i otyłością. Wkrótce powstaną pierwsze grupy, dla których powstanie harmonogram zajęć fizycznych oraz konsultacji z dietetykiem i psychologiem. Żeby zgłosić się do projektu trzeba wypełnić kartę badania dostępną pod tym artykułem w pozycji "Załączniki" oraz odesłać na adres mailowy odwazsie@metropoliapoznan.pl Nabór będzie prowadzony w sposób ciągły, do pierwszej połowy 2022 roku. O dokładnym terminie zakończenia naboru poinformujemy osobnym komunikatem.

Program „Odważ się na zdrowie” jest skierowany do osób w wieku co najmniej 45 lat – do kobiet przed 60. urodzinami i mężczyzn, którzy nie ukończyli 65. roku życia.
Realizacja programu zaczyna się od badań przesiewowych. Każdy może sprawdzić czy program metaboliczny jest skierowany do niego. Podstawowym kryterium jest właśnie BMI (ang. Body Mass Index – indeks masy ciała). Wskaźnik można wyliczyć według wzoru
BMI = masa ciała : (wzrost)2
gdzie masa ciała jest wyrażona w kilogramach (np. 85), a wzrost w metrach (np. 1,71). Według Światowej Organizacji Zdrowia dla osób dorosłych BMI jest określane jako prawidłowe przy poziomie pomiędzy 18,5 a 24,99. BMI od 25 do 29,99 wskazuje na nadwagę. Natomiast otyłość jest definiowana przy BMI powyżej 30 (otyłość I stopnia – 30-34,99, II stopnia – 35-39,99, III stopnia – równe 40 i wyższe).
Osoby odpowiedzialne w Metropolii za realizację projektu pomogą prawidłowo wyliczyć poziom BMI, przedstawią szczegóły programu i poinformują o początku zajęć. Kontakt:
E-mail: odwazsie@metropoliapoznan.pl
Tel.: 530 811 000

Udział w „Odważ się na zdrowie” jest bezpłatny. Do programu zostaną zakwalifikowane osoby, które mieszkają lub pracują na terenie samorządów tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań - w Poznaniu, powiecie poznańskim, gminie Szamotuły, Oborniki, Skoki lub Śrem.
Uczestnicy projektu uzyskają półroczne wsparcie dietetyka, trenera i psychologa. Dzięki temu będą mogli zmienić swoje nawyki żywieniowe tak, by poprawić indeks masy ciała. Dietę uzupełni zestaw ćwiczeń przygotowany przez specjalistów i dopasowany do konkretnych osób. Psycholog pomoże wytrwać w realizacji zaleceń żywieniowych i treningowych. W związku z obecną sytuacją pandemiczną przynajmniej część zajęć będzie odbywała się zdalnie lub w terenie.

Autorem regionalnego programu zdrowotnego „Odważ się na zdrowie – program metaboliczny dla mieszkańców Wielkopolski” jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Program jest finansowany ze środków i na zasadach określonych dla Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Na jego realizację w Wielkopolsce przeznaczono środki Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 14 025 000 PLN (85%). Pozostałe 15% będzie finansowane ze środków Budżetu Państwa oraz wkładu własnego beneficjentów. Dla części realizowanej na terenie Metropolii wkład własny Stowarzyszenia Metropolia Poznań wyniesie 261 566 zł.

Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://tiny.pl/7fqzr

Załączniki:
KARTABADANIA.docx [221.05 KB]
KARTABADANIAdruk.pdf [1.06 MB]


Tagi:
Rodzina i zdrowie, zdrowie
 - 1